Press Enter / Return to begin your search.

Dzisiaj chcę opowiedzieć o roślinie magicznej, która jest jedną z moich ulubionych.

Lawenda !

Jest rośliną wszechstronnie stosowaną i może być używana w wielu sytuacjach. Chcę powiedzieć o jej zastosowaniu i dobroczynnych właściwościach.

lawenda love arte studio gratiana

Trochę Historii Lawendy

Lawenda była używana od bardzo dawna, a najwcześniejsza dokumentacja sięga 2500 lat wstecz. Kiedyś nazywano ją „Spikenardem”. Starożytni Egipcjanie używali lawendy jako perfum, a także w swoich rytuałach mumifikacyjnych. 

Może to być spowodowane tym, że lawenda ma właściwości antybakteryjne, więc chroniła mumie przed bakteriami. Osad lawendy znaleziono w ozdobnych urnach umieszczonych w piramidach. 

Starożytni Grecy odkryli różne zastosowania dla lawendy, robili także perfumy lawendowe. Z Grecji lawenda rozprzestrzeniła się na całe Cesarstwo Rzymskie. 

Rzymianie również używali lawendy do różnych celów. Używali jej w kuchni, do kąpieli i perfumowania swoich domów. Rzymianie zaczęli używać lawendy do leczenia różnych chorób i myślę, że właśnie tam narodziło się zastosowanie lawendy jako zioła leczniczego. 

Była również szeroko stosowana w średniowiecznej i renesansowej Francji. 

Francuskie praczki nazywano „lavender” ponieważ prały ubrania w lawendzie, a następnie suszyły je na lawendowych krzakach. Zapach miał zapobiegać infekcjom, co ludzie bardzo cenili. Pomyśl o tym, że nie było wtedy pryszniców, więc odrobina lawendy prawdopodobnie przyczyniła się do tego, że ludzie dłużej pachnieli “świeżo”.

Niektóre praczki były również prostytutkami i nazwa “lavender” miała dwojakie znaczenie. Ale nie wchodźmy w te tematy, bo lawenda od zawsze kojarzy się z czystością.

Lawenda ma długą historię stosowania w medycynie. Hildegarda von Bingen, niesamowita niemiecka zakonnica, która żyła w latach 1098-1179, napisała, że ​​używała mieszanki alkoholu (wódki, brandy lub rumu) i lawendy w leczeniu migreny.

W XVI wieku wytwórcy rękawiczek otrzymali licencję na używanie lawendy do perfumowania swoich rękawiczek. Co ciekawe, ci producenci rękawic byli jednymi, którym udało się unikanąć cholery, która szalała w tym czasie. 

Lawenda była również stosowana jako lekarstwo podczas Wielkiej Dżumy w Anglii w XVII wieku, chociaż nie wyobrażam sobie, by w tym przypadku zdziałała wiele dobrego. Jej właściwości antyseptyczne prawdopodobnie nie były wystarczająco silne, by zwalczyć tę potworną chorobę. 

W XVII wieku Shakers przywiózł lawendę z Europy do obu Ameryk, gdzie mnisi zaczęli wytwarzać leki z lawendy i różne inne mikstury. Dziś lawenda jest uprawiana na całym świecie, a jej olejek jest bardzo ceniony przez wielu ludzi za jego uspokajające i kojące działanie.

Co symbolizuje lawenda?

Lawenda jest najczęściej kojarzona z miłością, oddaniem, czystością. Jest często postrzegana jako kwiat spokoju i jest używana w wielu ceremoniach. Może być podarowana jako prezent, w którym to przypadku symbolizuje nowe przygody i możliwości. 

Żywiołem lawendy żywiołem jest Powietrze.

 Jest to kwiat znaku zodiaku Panna.

Jakie emocje reprezentuje lawenda?

Dominującą emocją, którą reprezentuje lawenda, jest spokój i miłość.

Jakie jest duchowe znaczenie lawendy?

Ze względu na swoje działanie uspokajające lawenda jest duchowym uzdrowicielem i „oczyszczaczem„. Spalanie kwiatów lawendy lub olejku lawendowego oczyszcza ducha i uspokaja duszę. Jest jak balsam na złamane serce, jednocześnie łagodzi smutek. 

Jeśli wierzysz w czakry, 7 centrów energetycznych człowieka, lawenda jest dla ciebie świetnym narzędziem. Blokady w czakrach, spowodowane negatywną energią, mogą powodować poważne zaburzenia emocjonalne, a czasem fizyczne. Lawenda oczyści negatywne energie, dzięki czemu znów będziesz w stanie równowagi. 

Kolor fioletowy jest również kolorem związanym z czakrą korony. 

Jak używać olejku lawendowego w swoich praktykach i pielęgnacji ?

 • Nacieraj stopy olejkiem lawendowym, aby oczyścić pole energetyczne
 • Nałóż kroplę olejku na czoło i namaść czoło ruchem w dół, aby wprowadzić ducha do ciała i otworzyć czakrę korony
 • Oczyść swoje rytualne świece i narzędzia kroplą oleju, aby uwolnić wszelkie zawarte w nich negatywne energie
 • Oczyść się, uruchamiając kąpiel i dodając 8-10 kropli olejku. Najlepiej jeśli kąpiel trwa 30 minut
 • Zrównoważ swoje pola energetyczne, delikatnie wmasowując odrobinę oleju do ucha zewnętrznego
 • Oczyść swój umysł, dodając olejek do dyfuzora. Wdychaj pozytywną energię wraz z oparami lawendy i wydychaj negatywne myśli. Powtarzaj to, aż poczujesz się dobrze.

Jak powstała nazwa Lavender ?

W starożytnej Grecji lawenda była pierwotnie nazywana Nardus, od miasta w Syrii o nazwie Naarda, gdzie sprzedawano i uprawiano dużo lawendy. Rzymianie zmienili to na Asarum, ponieważ sądzili, że w krzakach lawendy będą żyły jadowite bolenie. 

W Rzymie zamożniejsi ludzie często prali ubrania w lawendzie i kąpali się w niej. To sprawiało, że pachnieli świeżością i czystością, a także zapach lawendy wyznaczał wyższy status społeczny. Lawenda była niezwykle droga i jeden funt (450g) kwiatów sprzedano za 100 denarów. 

Była to wartość miesięcznej wypłaty robotnika rolnego i lawenda była niewyobrażalnym luksusem. W związku z tym zapach lawendy oznaczał, że nie tylko miałeś czas i pieniądze na częste kąpiele, ale także miałeś fundusze na zakup lawendy, podczas gdy większości ludzi nie było na to stać.

Ostatecznie Rzymianie zmienili nazwę z Asarum na Lavandula, która pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co oznacza pranie, chociaż równie dobrze może pochodzić od „livendulo” oznaczającego siny lub niebieskawy.

Czy lawenda jest bezpieczna dla ludzi?

Lawenda jest uważana za bezpieczną do spożycia i stosowania zewnętrznego. Jednak jak ze wszystkim, zaleca się ostrożność, jeśli wcześniej nie używałeś lawendy, sprawdź najpierw, czy masz reakcję alergiczną.

Młodszym chłopcom również nie zaleca się używania olejku lawendowego, ponieważ lawenda nie wpływa korzystnie na ich hormony i może powodować ginekomastię. 

Ginekomastia powoduje wzrost tkanki piersi u mężczyzn i chociaż nie jest uważana za niebezpieczną, może powodować dysmorfię ciała lub stres psychiczny. Niektórzy ludzie mają silną reakcję na olejek lawendowy stosowany na ich skórze. Może powodować alergiczny wyprysk lub kontaktowe zapalenie skóry.

Czy lawenda naprawdę Cię uspokoi ?

Lawenda od dawna jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak migreny i oparzenia. Ostatnio jednak ludzie zaczęli badać, czy wąchanie lawendy może rzeczywiście przynieść wymierny efekt uspokajający.

Jak się okazuje, lawenda działa uspokajająco. Lawenda zawiera związek znany jako linalol, który ma wymierne działanie uspokajające. 

Czy lawenda pomaga w niepokoju?

Testy wykazały, że linalol ma zauważalne działanie uspokajające. Może być teraz stosowane jako skuteczne leczenie lęku, ponieważ działanie uspokajające jest szczególnie przeciwlękowe, co oznacza, że ​​jest środkiem przeciwpanicznym i przeciwlękowym. 

Następnym razem, gdy poczujesz, że wpadasz w czarną dziurę lęku i stresu, dodaj trochę olejku lawendowego do dyfuzora i spróbuj odpoczywać, jeśli możesz. Jeśli nie masz dyfuzora, daj kilka kropli na poduszkę i pozwól sobie na krótką drzemkę. Wierzę, że zanim się obudzisz, lawenda wykona swoje zadanie i poczujesz się trochę mniej lepiej.

Jakie są lecznicze właściwości lawendy?

Jedną z moich ulubionych leczniczych właściwości lawendy, oprócz jej niesamowitej zdolności do łagodzenia mojego niepokoju, jest jej zdolność do leczenia oparzeń. Działa antyseptycznie i antybakteryjnie, więc jeśli skóra nie jest uszkodzona, może pomóc w zapobieganiu infekcjom skóry. 

Lawenda jest świetną pomocą w leczeniu bezsenności i niepokoju. Może również zapobiegać nadmiernemu swędzeniu po ukąszeniach owadów, wystarczy dodać odrobinę oleju do dotkniętego obszaru. Wiadomo, że herbata lawendowa pomaga w nudnościach i rozstroju żołądka, a także łagodzi wewnętrzne gazy.

Jak lawenda wpływa na mózg ?

Oprócz lawendy zawierającej linalol, środek przeciwlękowy, który łagodzi niepokój, lawenda jest również znana z pomocy osobom cierpiącym na demencję. Jest środkiem przeciwbólowym, co oznacza, że ​​łagodzi ból, blokując produkcję prostaglandyn. 

Te zwężają naczynia krwionośne, co ogranicza przepływ krwi przez organizm. To z kolei może zwiększyć ciepłotę ciała, co może powodować gorączkę. 

Ograniczając produkcję prostaglandyn, środki przeciwbólowe mogą zmniejszyć gorączkę, stan zapalny i ból. Dzięki tym właściwościom jest świetna na bóle głowy i może łagodzić migreny. 

Zastosowania lawendy w praktykach magicznych

Lawenda to magiczny i wszechstronny produkt. Świetnie nadaje się do zaklęć i rytuałów związanych z miłością i przyciąganiem. Może również pomóc w magii płodności. Lawenda zapewnia jasność i świetnie sprawdza się podczas pracy nad parapsychologią, ponieważ oczyszcza umysł, pozostawiając znacznie bardziej otwarty na Wszechświat. 

Lawenda zapewnia oczyszczenie, rozpraszając negatywne energie. Zanurz się w lawendowej kąpieli, jeśli czujesz, że dręczą Cię negatywne energie. 

Oczyść swój dom, paląc lawendowe oczyszczające wiązki. To również ochroni cię przed złowrogimi duchami, złym okiem i zaklęciami rzuconymi w złych zamiarach. 

Zawieś lawendowe amulety we wszystkich 4 rogach domu, aby zapewnić dłuższą ochronę. Co więcej, posadź lawendę w swoim ogrodzie, aby zapewnić całoroczną ochronę i dobre zaopatrzenie w liście i kwiaty lawendy.

Ogólnie rzecz biorąc, lawenda to cudowna roślina, którą powinniśmy mieć zawsze w zapasie. Lawenda uśmierzy ból, słodko pachnie, redukuje niepokój, łagodzi stres, zapewnia ochronę i oczyszcza, czy może być bardziej magiczny niż to ? 

To świetny pomocnik, który pomoże Ci również spać ! 

Inne magiczne właściwości lawendy

 • Oczyszczanie
 • Ochrona
 • Sen
 • Wróżbiarstwo
 • Uzdrowienie
 • Intuicja

Do zobaczenia za chwilkę – Gratiana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Imagine by Gratiana